Reunion | Guadeloupe | Martinik | Dominica | Island | Grónsko | Andorra | Gíbraltar | Monaco ...

dvatravel

Základní informace

FAERY MapaFaerské ostrovy (Føroyar) nebo-li Ovčí Ostrovy je souostroví s 808 ostrovy a ostrůvky, jen 18 je osídleno a to ještě jen na dvanácti z nich mají obyvatelé trvalé bydliště. Ostatní jsou buď velmi malé či slouží k víkendovým pobytům, nebo jsou zde malé farmy bez trvalé přítomnosti majitele. Avšak ve skutečnosti je jich ještě méně (pouze devět), kde můžete přenocovat v hotelu či hostelu a eventuálně se najíst v restauraci. Všech těchto devět ostrovů se dá velmi snadno navštívit.

Faerské ostrovy byly osídleny již více než 3000 let př.n.l. Nalezly se zde vykopávky lidských příbytků. Dále v 7.století n.l. byly osidlovány především irskými mnichy a následně norskými Vikingy, kteří ostrovy připojili k Norsku. Zhruba ve 13.století n.l. pak ostrovy připadly Dánsku a doposud jsou pod korunou dánskou i když mají svůj vlastní zákonodárný sbor, vlajku a velmi širokou autonomii. Lze se zde domluvit faersky, dánsky a s obtížemi anglicky a německy. Platidlo je jak faerská tak i dánská koruna (jedna ku jedné), ale nedoporučujeme faerské koruny nikam vyvážet, neboť se velmi obtížně směňují (snad ještě v Dánsku či na Islandu).

Na Faerské ostrovy se můžete dostat jak lodí tak i letadlem. My však doporučujeme cestu letadlem, je jednak rychlejší, pohodlná a není příliš závislá na počasí jako lodní přeprava. Vhodný směr je přes Keflavík na mezinárodní letiště a pak se přesunout na národní do Reykjavíku a zhruba 1,5 hodiny letět na letiště na ostrově Vágar – Vágar Floghavn.

Ostrovy z hlediska geologického jsou, nadneseně řečeno, „volným přechodem“ mezi drsnou, sopečnou krajinou na Islandu a močálovitou pahorkatinou ve Skotsku. Každý z Faerských ostrovů je velmi hornatý, s maximální výškou okolo 700 – 800 m n.m. z valné části porostlý travinami, prakticky beze stromů a s velkým množství říček, potoků a vodopádů. Ostrovy jsou členité s řadou zátok a zálivů, ve kterých se objevují typické faerské barevné vesničky, mnohdy ještě s drnovými chaloupkami, které jsou obdobou islandským. Prakticky v každé vesničce je možno nalézt obchod s potravinami, kavárnu či restauraci a dokonce i menší hotely. Turistický ruch na Faerských ostrovech je velmi malý. Jezdí sem především Norové a Islanďané, v menší míře Němci a Britové. Ale i tak je dobré si hotely před odjezdem s předstihem rezervovat. Šest ostrovů (Vágar, Streymoy, Eysturoy, Bordoy, Kunoy a Vidoy) je spojeno buď mosty či podmořskými tunely, které jsou povětšinou zpoplatněny - mýto vždy uhradíte na nejbližší benzinové pumpě. Další tři, které byste též měli navštívit (Nolsoy, Sandoy a Suduroy) jsou spojeny s hlavním ostrovem Streymoy trajekty. Cesta na ně trvá od 20 minut (Nolsoy a Sandoy) do 2,5 hod (Suduroy)

Faerské ostrovy jsou prosty jakékoli sopečné aktivity, i když historicky před mnoha miliony let zde byla značná. Letní teploty jsou relativně nízké, pohybují se okolo 12°C, ale na sluníčku mohou dosáhnout i hodnoty okolo 22°C. Velmi často prší, ale přeprška dlouho nevydrží a je zcela lokální. Mnohdy se stává, že na jednom ostrově prší a jakmile projedete tunelem, svítí na vás sluníčko a obráceně. Silnice jsou v perfektním stavu, i když si vyjedete do hor. Ovšem horských silnic je dost pomálu a spíše se chodí do hor pěšky. Cesty jsou velmi dobře značené a v letních měsících je světlo dlouho do noci, takže můžete plánovat i delší vycházky.

Faeřané jsou velmi přívětiví lidé, rádi si s vámi chtějí popovídat či vám pomoci, vysvětlit něco, ukázat pamětihodnosti, ale bohužel málo z nich ovládá angličtinu či němčinu, takže rozprava obyčejně končí u mapy nebo oboustrannou gestikulací, ale vždy jsou potěšeni, že mohli cizinci pomoci.

Pobytem na Faerských ostrovech se vrátíte do dávné minulosti, zvláště když se déle zastavíte v odlehlejších vesnicích či si projdete střed hlavního města – Torshavn, které je velmi malé a stačí vám na prohlídku jeden den. Nutno dodat, že Torshavn se velmi rychle rozrůstá a pohlcuje okolní vesnice. Podobné je to i s druhým největším městem na ostrově Bordoy – Klaksvik. Neustále se rozšiřuje do širokého zálivu a dokonce zde najdete park plný stromů s potokem a několika vodopády. Je to nebývalá rezervace, které si Faeřané nesmírně cení. A snad jen malá připomínka k dalšímu městečku Vidareidi na ostrove Vidoy, které je nejseverněji položené. Toto městečko se opět velmi rychle zvětšuje, staví se zde okružní silnice a výstup na nejvyšší horu Malinsfjall tohoto ostrova vám poskytne při trochu dobrém počasí překrásné rozhledy na okolní ostrovy.

Nutno ještě dodat, že v řadě zálivů a zátok naleznete překrásné písečné pláže, které by vás mohly zlákat ke koupání, pokud by ovšem teplota vzduchu a moře byla poněkud vyšší. Nejvíce jich najdete na ostrově Sandoy.

Pobyt na Faerských ostrovech se vám bude jevit jako naprosto poklidný, plný nejrozmanitějších pohledů na hory, pláže, moře, bohatou květenu na loukách, kde se pasou stáda ovcí a koz, zážitků procházením zvláštními utěšenými vesničkami, kde se čas zastavil. Doporučujeme zapůjčit si auto ihned na letišti, pečlivě naplánovat trasu a zajistit si včas ubytování, eventuálně trajekty.

Níže pár fotografií hotelů.


 


 
facebook_logo
monni_travel